بیشتر بدانیدورزش

چگونه تور ماهیگیری متفاوت بسازیم؟


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
در سراسر جهان تورهای ماهیگیری برای گرفتن گونه‌های مختلف آبزیان ازجمله میگو، خرچنگ وانواع مختلف آبزیان از بستر آب استفاده می‌شوند. همه‌ی ما می‌دانیم، برای اینکه در ماهیگیری نتیجه‌ی خوبی به دست بیاریم باید مهارت و ابزار مناسب داشته باشیم. تور، یکی ازمهمترین ابزارهای ماهیگیری است که همه‌ی ماهیگیران باید طرز ساخت آن را بدانند. البته چیزی که ما در اینجا می سازیم بیشتر شبیه یک تله است تا تور ماهیگیری، البته عملکردش خیلی بهتراز یک تور معمولی است. به خاطر همین تصمیم گرفتیم طرز ساخت آن را با شما به اشتراک بذاریم.

قبل از هر چیزی یادآور میشیم که پیش از ساخت این تله باید گونه‌های مختلف ماهی‌هایی که در محیط اطرافتون هستند و قصد گرفتنشونا دارید مشخص کنید و تله رو براساس نوع ماهی بسازید. مثلا اگه ماهی، قزل آلا یا سنگسر باشه باید تله‌ی کوچکی ساخته بشه. اما برای ماهی‌هایی مثل کپور یا آزاد که بزرگ هستند به یه تور بزرگتری احتیاج دارید.

برای ساخت این تله ۱۲ قطعه چوب رو به گونه‌ای برش بزنید که بتونین به هم وصل کنین تا یک مکعب چوبی رو تشکیل بدن (ما اینجا به یک اسکلت به شکل مکعب مستطیل احتیاج داریم). اگه توری رو برای ماهی های ریز مثل قزل آلا یا سنگسر می‌خواید دورتادور مکعب چوبی رو توری‌های سیمی ریز بکشید و اگر برای ماهی‌های بزرگتر استفاده می‌کنید توری مرغ مناسبه. توری باید محکم به گوشه‌ها و دیواره‌های مکعب چوبی ثابت بشه. این کار دقت زیادی می‌خواد چون اگه در حین ماهیگیری توری از قفسه جدا بشه تمام زحماتتون به باد میره. ولی نگران نباشید اگه همه مراحل رو با ما دنبال کنید بهترین تله رو می سازید.

 برای این کار:

۱- ابعاد تله را مشخص کنید

ابعاد تله‌ی ماهیگیری باید متناسب با نوع و سایز ماهی و میزان عمق آب باشه. برای ماهی‌های قزل آلا و سنگسر یک مکعب چوبی به ابعاد ۳۵٫۵ در ۶۱ سانت مناسبه. و برای ماهی‌های بزرگتر باید اندازه‌ها رو افزایش بدین. در مورد ارتفاع تله هم باید مطمئن باشید که ارتفاع تله از عمق جایی که می خواید ماهیگیری کنید بیشتر نباشه.

۲- باید یک شکل مناسب برای تله‌ی ماهیگیریتون انتخاب کنید

بسیاری از این تله‌ها مستطیلی هستند با نسبت ابعاد ۱:۲:۴ به ترتیب برای طول، عرض، ارتفاع. تله‌های استوانه‌ای عملکرد بهتری نسبت به مکعبی‌ها دارن اما به شرط این که در مکان‌هایی استفاده شن که آب جریان نداشته باشه و جریان آب باعث رول شدن و تا شدن و خرابی اون‌ها نشه.

1 ساخت تور ماهیگیری

۳- در مورد موادی که برای ساخت تله احتیاج دارید تصمیم بگیرید

صیادان حرفه‌ای برای ساخت این وسیله از ورقه‌های چوبی بلوط و توری‌هایی که از گالوانیزه و مس بافته شده است استفاده می‌کنن. اما خب به دلیل این که ساخت و استفاده از چنین وسیله‌ای احتیاج به مهارت خاصی داره، ما کار رو با همان توری‌های مرغی انجام می‌دیم. برای ماهی‌های کوچک توری‌هایی رو انتخاب کنید که بافت ریز داشته باشه. برای ماهی های بزرگ، توری مرغ بهترین و ارزونترین گزینه ست.

2 ساخت تور ماهیگیری

روش ساخت

۱- ۱۲ قطعه چوب هم اندازه برای ساخت مکعب چوبی تهیه کنین. چهارتاش رو برای کف قفسه ۴ تا برای ارتفاع و ۴ تا هم برای روی مکعب. مثلا برای ساخت یک مکعب چوبی با ۵/۳۰ سانت ارتفاع و ۶۱ سانت عرض و ۱۲۲ سانت طول به ۴ عدد الوار ۳۰ سانتی، ۴ عدد چوب ۶۰ سانتی و ۴ عدد چوب ۱۲۰ سانتی نیاز است. اگه می‌خواید این تله را بزرگتر یا کوچکتر از این سایز بسازید، اندازه‌ها را با همین نسبت‌ها کم یا زیاد کنید.

۲- حالا باید چوب‌ها را به شکل یک مکعب در بیارید. اول دو مربع هم سایز با چوب‌های کوچکتر بسازید و بعد این دو مربع رو روبه‌روی هم گذاشته و به صورت موازی با ۴ قطعه چوب بزرگتر اون‌ها رو به هم متصل کرده و یک مکعب بسازید.

3 ساخت تور ماهیگیری

۳- توری رو به اندازه‌ی مناسب برش داده تا آن رو دورتادور مکعب جاسازی کنید. برای مکعبی با اندازه‌هایی که گفته شد به یک توری با ابعاد ۱۸۰در۱۲۰ سانت نیازه.

4 ساخت تور ماهیگیری

۴- توری را دورتادور پهنای بلند مکعب بپیچید به گونه‌ای که با گوشه‌های چوب که خودشون زاویه ۹۰ درجه دارند، توری هم زاویه‌ی ۹۰ درجه بسازه یعنی اینکه هیچ فضایی بین توری و چوب‌ها نبوده و توری باید کاملا به دیواره‌ی مکعب بچسبه. با بست‌های کمربندی پلاستیکی توری رو به چوب‌ها بست بزنید و محکمش کنید.

5 ساخت تور ماهیگیری

۵- یه تیکه‌ی دیگه از توری به ابعاد ۳۰ در۶۰ سانت (برای ابعاد مکعب گفته شده) را برای کف مکعب برش بزنید و به کف قفسه وصل کنید. با همون بست‌های پلاستیکی که در مرحله‌ی قبل گفتیم این توری رو هم  به چوب ها یا توری دیواره‌ها بست بزنید و خوب محکم کنید. ابعاد توری‌ها هم باید با همین نسبت‌ها مطابق با ابعاد مکعب بزرگ یا کوچیک بشه.

6 ساخت تور ماهیگیری

۶- یه تکه دیگه‌ای از توری رو ببرید و به شکل قیف دربیارید. طول و عرض این قیف باید به گونه‌ای باشه که به چوب‌ها و دیواره‌های مکعب گیر کنه و داخل مکعب محکم بشه. مثلا قیفی به طول ۶۰ سانت که قطر دهانه‌ی آن ۳۰ سانت و قطر انتهای کوچک قیف ۱۲٫۵ سانتی باشه. البته ابعاد قیف کاملا بستگی به اندازه‌ی ماهی داره که قصد شکارش رو دارید. قیف باید طوری داخل قفس جاسازی بشه که انتهای اون به کف قفس بچسبه و دهانه‌ی باز قیف، رو به ضلع باز قفس باشه به گونه‌ای که وقتی ماهی درحال شناست وارد قیف میشه و گیر می‌افته و نمیتونه فرار کنه.

7 ساخت تور ماهیگیری

نکات مهم

۱- گذاشتن طعمه در تله

یک تکه ذرت یا غذای سگ و یا هر چیزی که فکر می‌کنید می‌تونه ماهی رو جذب کنه و به دام بندازه رو داخل یک توری پیاز بذارید و بعد اون رو داخل قفس بندازید. یک تکه آهن یا سنگ هم با طعمه داخل توری بذارید تا وزنش زیاد بشه و کف قفسه ثابت بشینه.

8 ساخت تور ماهیگیری

۲- محکم کردن قیف

برای محکم کردن قیف به قفسه، به جای استفاده از بست‌های پلاستیکی از سیم استفاده کنید تا هربار به راحتی قیف رو باز و بسته کنید و ماهی رو در بیارید و مجددا سر جاش بذارید.

9 ساخت تور ماهیگیری

۳- از یک طناب محکم برای اتصال به قفسه استفاده کنید

فقط حواستون باشه که طناب باید اون قدر محکم باشه که در مدت زمانی که قفسه زیر آبه مقاومت کرده و وزن قفسه و صید رو تحمل کنه و بعد از شکار به راحتی بشه اون رو بالا کشید. یک طناب ۴ متر و نیمی مناسبه.

10 ساخت تور ماهیگیری

۴- قفسه را درون آب بیاندازید

بعد از این که تمامی مراحل ساخت این تله تکمیل شد اون رو توی آب رها کنید و طناب را به محلی محکم بسته و ثابت کنید. یادتون باشه محلی که برای ماهیگیری انتخاب میکنید جای امنی باشه. مثلا تله رو توی رودخانه‌ای با جریان آب آهسته یا حوضچه‌ای بزرگ یا لبه‌ی دریاچه بگذارید.

11 ساخت تور ماهیگیری

۵- بعد از اینکه تله را توی آب رها کردید باید مدام اون رو چک کنید

چون ممکنه جانوران دیگه‌ای مثل لاک‌پشت داخل تله گیر کنند. بعضی‌ها هم ممکنه به تله آسیب بزنن که باید زود متوجه بشید و مشکل رو حل کنید.

منبع: WiKiHow

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاه 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.