خانه و کاشانه

چگونه باربیکیو، گریل یا کباب پزهای زغالی را تمیز کنیم؟

نحوه تمیز کردن باربیکیو، گریل و کباب پز زغالی

چه خودتان یک منقل کباب ساخته و یا انواع بازاری آن را خریداری کرده باشید، و چه از باربیکیو و گریل های عمومی که در پارک ها برای استفاده ی همگان گذاشته شده است استفاده می کنید، این منقل و گریل های زغالی به نظافت، تمیز کاری، حفاظت و نگهداری صحیح احتیاج دارند. تا همیشه مانند روز اول بهترین عملکرد را داشته و غذا را به شکلی صحیح و مناسب طبخ کنند و همچنین اصول بهداشتی آن رعایت شده و سلامت غذا تضمین شود. با فن تریکس همراه باشید تا بدانید با منقل هایتان چه باید بکنید.

1 نحوه تمیز کردن باربیکیو

 چند وقت یکبار منقل های زغالی را تمیز کنیم؟

اگر منقل مال خودتان است و دائماً از آن استفاده می کنید، در فصولی از سال مثل بهار و تابستان که فصل کباب خوردن و در دست گرفتن منقل است، باید منقل را حداقل یکبار به صورت جدی و کامل بشویید و اگر به دفعات زیادی از گریل استفاده می کنید، دو بار شستشوی جدی آن حتماً لازم است. زیرا نباید کربن یا خاکستر روی گریل انباشته شود یا مواد غذایی و آلودگی روی توری گریل باقی بماند. این آلودگی ها به راحتی به غذا نفوذ کرده و آن ها را نیز آلوده می سازد.

2 نحوه تمیز کردن باربیکیو

در مورد باربیکیوهای عمومی که در سطح پارک ها و مکان های تفریحی برای استفاده ی همگان قرار داده شده است نیز توصیه می کنیم حتماً قبل از استفاده آن را تمیز کنید. زیرا واقعاً نمی دانید قبل از شما توسط چه کسانی و به چه صورتی استفاده شده است. چه چیزی روی آن طبخ شده و اصلاً آخرین باری که از باربیکیو استفاده شده است چه مدت می گذرد.

چگونه باربیکیو و یا گریل را تمیز کنیم؟

ابتدا مواد مورد نیاز برای این کار را آماده کنید:

– یک عدد فرچه ی پلاستیکی با موهایی سفت (اگر فرچه نداشتید از مسواک هم می توانید استفاده کنید. اما باید وقت بیشتری صرف کنید!)
– کاغذ فویل یا همان فویل آلومینیوم
– پاکت های کاغذی یا پلاستیکی
– کاردک
– چنگال (اختیاری)

3 نحوه تمیز کردن باربیکیو

مراحل انجام کار

1- مواد گفته شده را تهیه کرده و آماده کنید.

2- قسمت توری و پنجره ی کباب پز را جدا کرده و آن را برای چند دقیقه در آب داغ (ترجیحاً آب جوش) بیاندازید، تا موادی که به آن چسبیده است خیس خورده و راحت تر جدا شوند. بعد با فرچه روی آن کشیده و تمام مواد اضافی را از بین ببرید.

4 نحوه تمیز کردن باربیکیو

3- فویل آلومینیومی را به صورت گلوله در آورده و با آن روی توری کشیده و اسکراب کنید. فویل آلومینیومی بهترین چیز برای از بین بردن مواد سوخته و باقی مانده روی توری کباب پز است. (اگر مدتی طولانی است که پنجره ی کباب پز را نشسته و مواد چسبیده به آن بسیار خشک و محکم شده و با روش گفته شده از بین نمی رود، توری را در محلول آب و سرکه خیسانده و سپس با فرچه روی آن بکشید)

5 نحوه تمیز کردن باربیکیو

4- ظرف زغال و قسمت زیرین باربیکیو را نیز کاملاً خالی کرده و تمیز کنید. برای باربیکیوهای عمومی، پاکت پلاستیکی در دست کرده و خاکستر و زغال اضافی را حتماً خالی کنید و دور بریزید. زغال و خاکستر باربیکیوهای عمومی بسیار آلوده است. در ضمن ممکن است موادی به دیواره های آن چسبیده باشد، این مواد، باقی مانده ی غذاهاست که حتماً باید با کاردک آن ها را از بین ببرید. زیرا در اثر حرارت، گاز سمی تولید می کنند.

6 نحوه تمیز کردن باربیکیو

5- توری و پنجره ی باربیکیو را با آب و صابون بشویید. شستن قسمت زیرین و محل ریختن زغال باربیکیو، با آب و صابون ضروری نیست، اما درصورت تمایل می توانید آن را نیز بشویید. سپس آن را سر هم کرده و از کباب پز تمیزتان استفاده کنید.

7 نحوه تمیز کردن باربیکیو

نکاتی مهم در نگهداری گریل های زغالی

– بعد از هر بار استفاده، خاکستر و زغال اضافی را خالی کرده و برای هربار گریل کردن از زغال نو استفاده کنید.

– همیشه قبل از استفاده از کباب پز، توری یا پنجره ی آن را تمیز کنید. بعد از اینکه کباب پز روشن شد، توری را با فرچه یا فویل آلومینیومی تمیز کنید تا مواد سوخته و باقی مانده از استفاده ی قبلی از بین برود. زمانی که توری داغ می شود از بین بردن این مواد راحت تر است.

– قبل از گریل کردن غذاها روی پنجره، به آن روغن بزنید. این گونه مواد غذایی به توری نمی چسبند.

برای اطلاع از تفاوت روش های گریل و باربیکیو به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> تفاوت بین روش باربیکیو و روش گریل چیست؟ <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 3    میانگین: 4.7/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
thekitchn
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید