مهارت های فنی

چگونه سطوح یا ورق های گالوانیزه را رنگ کنیم؟

ورق یا سطوح گالوانیزه به دلیل پوشش صاف، نرم و صیقلی، رنگ آمیزی دشواری دارند. بنابراین قبل از این که اقدام به رنگ کردن آن کنید ابتدا باید اطلاعاتی را در این باره به دست آوردهو و سطح مورد نظر را برای این کار آماده کنید. پس با فن تریکس همراه شوید تا بدانید که چگونه باید سطح غیر چسبان گالوانیزه را به صورت چسبان دراورده و آن را با رنگ پوشش دهید.

آماده سازی

1- روی سطح کار یک محلول شوینده ی چربی زدا اسپری کرده و با یک پارچه ی تمیز آن را پاک کنید.

دقت کنید که چربی زدای شما باید به قدری قدرتمند باشد که بدون آسیب زدن به پوشش رویی گالوانیزه، همه نوع جرم و کثیفی را از بین ببرد. سطح را بخش های کوچک تقسیم کرده و با دقت، تمام آن را تمیز کنید. وایتکس گزینه ی مناسبی برای این کار است.

اگر قصد رنگ کردن ورقه های گالوانیزه ای را دارید که به عنوان سقف و … استفاده شده و در معرض عناصر طبیعی بوده است، انجام این مرحله برای حذف آلاینده ها از روی سطح آن بسیار ضروری است.

1 رنگ آمیزی سطوح یا ورق های گالوانیزه

2- اجازه دهید سطح ورق به طور کامل خشک شود.

3- زنگ سفید رنگ، بر روی ورق گالوانیزه را نیز باید از بین ببرید.

اغلب این زنگ روی ورق های گالوانیزه ی قدیمی دیده می شود و همان پوشش روی (زینک) است که به مرور زمان پوسته پوسته می شود. این زنگ سفید به راحتی با یک ورق سنباده از بین می رود. بنابراین با حرکات دورانی سنباده، زنگ ها را از بین ببرید تا سطحی یک دست و مسطح شود. بعد از این کار پارچه ای را با آب گرم خیس کرده و روی سطح گالوانیزه بکشید تا زنگ های سنباده شده از بین رفته و از روی سطح گالوانیزه بلند شوند.

2 رنگ آمیزی سطوح یا ورق های گالوانیزه

4- بعد از این که ورق کاملاً خشک شد باید محلول سرکه را روی آن بزنید.

پارچه ی خشک و تمیزی را به سرکه سفید آغشته کنید سپس بفشارید تا سرکه ی اضافی گرفته شود. سپس آن را روی گالوانیزه بکشید به طوری که تمامی سطح آن را سرکه بپوشاند. اگر سرکه ی بیشتری لازم بود می توانید باز هم استفاده کنید. برای این که رنگ به خوبی روی ورق قرار گیرد باید ورق به خوبی با سرکه، پوشش داده شود. اسید سرکه به آرامی پوشش روی (زینک) گالوانیزه را زبرتر کرده و اجازه می دهد که رنگ به آن بچسبد. اگر نقطه ای سرکه اندود نشود، بعد ممکن است رنگ آن نقطه بلند شود. پس این کار را با دقت انجام دهید.

3 رنگ آمیزی سطوح یا ورق های گالوانیزه

5- 1 تا 2 ساعت به سرکه فرصت دهید تا عملکرد خود را نشان دهد.

این زمان به سرکه فرصت می دهد تا سطح گالوانیزه را بخورد. هر چه زمان بیشتری بگذرد اثر بیشتری داشته و رنگ، بهتر روی سطح می نشیند. حتی اگر محدودیت زمانی ندارید می توانید یک شب هم به آن فرصت دهید. اما اگر وقت ندارید اجازه دهید قبل از رنگ کردن، سرکه کاملاً خشک شود.

برای رنگ کردن ورق گالوانیزه

1- یک پرایمر پایه لاتکس را روی گالوانیزه بزنید.

می توانید از فرچه یا اسپری استفاده کنید. با صبر و حوصله این کار را انجام داده و مطمئن شوید که نقطه ای بدون پرایمر یا با پرایمر نازک باقی نمانده باشد تا بعد هنگام رنگ آمیزی مشکلی به وجود نیاید.

– اگر قصد استفاده از گالوانیزه در محیط های باز، خشن و صنعتی را دارید از پرایمرهای اپوکسی استفاده کنید. زیرا نگهدارنده ی نیمه دائمی دارند و در برابر خراش، تراش و لایه برداری مقاوم می باشند.

4 رنگ آمیزی سطوح یا ورق های گالوانیزه

2- اجازه دهید پرایمر به طور کامل خشک شود.

این پروسه بسته به نوع مواد مورد استفاده، 2 تا 6 ساعت طول می کشد. سپس با انگشت تست کنید تا از خشک شدن کامل آن مطمئن شوید. پرایمر خیس مانع چسبیدن رنگ به سطح می شود.

5 رنگ آمیزی سطوح یا ورق های گالوانیزه

3- رنگ مناسب را انتخاب کنید.

در اغلب موارد، یک رنگ استاندارد لاتکس که برای استفاده بیرونی فرموله شده است، کار را به خوبی انجام می دهد. توجه داشته باشید که از رنگ های آلکیدی (اسپری) استفاده نکنید. برای نتیجه ی بهتر، از رنگ های مخصوص گالوانیزه استفاده کنید.

6 رنگ آمیزی سطوح یا ورق های گالوانیزه

4- با استفاده از فرچه اولین لایه رنگ را روی ورق بزنید.

 برای استفاده در سقف و نقاط غیر قابل دسترس می توانید از غلتک استفاده کنید.

7 رنگ آمیزی سطوح یا ورق های گالوانیزه

5- سه تا 4 ساعت اجازه دهید که رنگ کاملاً خشک شود، به طوری که با دست خشکی آن لمس شده و آماده پذیرش لایه ی دیگر گردد.

تا قبل از خشک شدن کامل رنگ، لایه دیگری را اعمال نکنید. زیرا در پایان کار باعث چروکی، لک شدن یا پوسته پوسته شدن رنگ می شود.

8 رنگ آمیزی سطوح یا ورق های گالوانیزه

6- لایه ی دوم رنگ را بزنید.

معمولاً دو لایه رنگ برای گالوانیزه کافی است؛ فقط اطمینان یابید که لایه ی دوم نیز تمامی سطح را پوشش دهد. در غیر این صورت در پایان کار، تفاوت بسیار مشهود خواهد بود. بعد از خشک شدن کامل لایه ی دوم، ورق گالوانیزه آماده است.

9 رنگ آمیزی سطوح یا ورق های گالوانیزه

همچنین می توانید برای اطلاع از نحوه ترمیم و رنگ کردن ورق فلزی زنگ زده به لینک زیر مراجعه کنید.

>>> نحوه ترمیم و رنگ کردن ورق فلزی زنگ زده <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

یک دیدگاه

  1. باید با ضرافت اینکارارو بکنید. چون خیلی حساسه. اگه عجله کنی و صبر نداشته باشی رنگ نمیگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید