کار و تجارت

نکاتی که حتماً باید جهت ارتقا و ترفیع شغلی بدانید

رعایت نکات جهت ترفیع و ارتقا در شغل

قدرت کلمات و حرف هایی که می زنید بسیار بیشتر از چیزی است که تصور می کنید. مخصوصاً اگر جزو آن 43 درصد از کارمندهای معمولی باشید که همیشه اعمال و گفتارهایشان زیر ذره بین است! پس توصیه می کنیم در ایجاد روابط و گفتارهایتان با همکاران و علی الخصوص رئیس و افرادی که در درجه ای بالاتر از شما قرار دارند نهایت دقت را داشته باشید. مخصوصاً اگر بیشتر اوقات با آن ها در ارتباط نبوده و رو در رو نمی شوید و اغلب ارتباطتان با رئیس و بالا دستتان از طریق تلفن یا رسانه های نوشتاری است. استفاده از برخی عبارت ها می تواند به ضررتان تمام شده و مانع از ارتقای شغلیتان شود.

1 نکات مهم در محل کار جهت ترفیع شغلی

اگر چه همه ی ما سعی می کنیم در مواجهه با دیگران و مخصوصاً در محیط کاری به محترمانه ترین شکل ممکن رفتار کنیم و از عبارت هایی که به دور از ادب است هرگز استفاده نکنیم. اما گاهی ممکن است متوجه نبوده و با استفاده از برخی عبارت ها در محیط کار از شانس پیشرفت خود در دراز مدت بکاهیم. در صحبت هایتان کلمات و عبارات را با دقت و هوشمندانه انتخاب کنید تا حمل بر خودستایی و بی احترامی نبوده و حس منفی را منتقل نکند.

هرگز در مقابل رئیستان و فردی که در مقامی بالاتر از شما قرار دارد این هفت کلمه یا عبارت را استفاده نکنید:

1- “راستش…” یا “حقیقتش رو بخواین…”

شروع یک جمله با این عبارت ها، خصوصا زمانی که در مورد دیگران صحبت می کنید، حمل بر خودستایی و متهم کردن دیگران است. گویی شما در واقع خود را آدم خوب قصه معرفی کرده و با بازگو کردن حقیقت به این شکل، دیگری را شخصیتی منفی معرفی می کنید. همین عبارت به ظاهر ساده که شاید خیلی از ما از آن استفاده کرده و اصلاً متوجه تاثیر آن نباشیم، یکی از ساده ترین راه ها برای آسیب زدن به موقعیت شغلیتان است. زیرا چنین بیان انتقادی می تواند به گوش فرد رسیده و به روابط بین شما و فرد آسیب بزند و عواقب بدی را در پی داشته باشد. به علاوه نشان می دهد که شما می خواهید با متهم کردن دیگری و زدن ضربه به او خود را بالا کشیده و باعث ارتقای شغلیتان شوید.

” از عبارت راستش… یا حقیقتش رو بخواین… فقط برای توضیح در مورد خودتان استفاده کنید”

2- ” فکر می کنم”

وقتی رئیس یا بالا دستی در مورد مسئله ای که به حیطه ی کاری خودتان مربوط می شود از شما سوالی می پرسد یا نظری می خواهد، اگر نتوانید با قاطعیت و علم و اشراف کامل به موضوع، پاسخ داده و از عبارتی مثل “فکر می کنم” بدون اطمینان پاسخ دهید، اعتبار خود را به طور کامل از دست داده اید. چرا که ضعف شما را در حیطه ی کاریتان نشان داده و این اصلاً خوب نیست. از عبارت های “می دانم”، “مطمئنم” و ” بر اساس تجربه ی شخصیم” استفاده کنید و خود را ضعیف جلوه ندهید.

3- “من”

جمع کردن اعتبار برای خود از طریق مَن مَن کردن جلوه ی جالبی ندارد. بهتر است همیشه در موفقیت هایی که کسب می کنید به جای استفاده از کلمه ی “من” از “ما” استفاده کرده و خود را متواضع نشان دهید و بیان کنید که موفقیت نتیجه کار گروهی است، حتی اگر تنها به دست خودتان کسب شده باشد. قطعاً رئیس از ماجرا خبر دارد اما گفتن عبارت هایی مثل “لطف شما شامل حال من شد” و “من عضوی از تیم هستم”، شما را مغرور نشان نداده و تواضع چیزی است که اکثر روسا و بالادستان دوست دارند.

4- ” چشم اما…”

اگر هنگامی که رئیس یا بالا دستی از شما درخواستی می کند یا دستوری می دهد که در مورد انجام آن نگرانی ها و سوالاتی دارید، گفتن چشم اما… و بهانه تراشی موج منفی القا می کند. گویی تمایلی به اطاعت از دستور نداشته و قصد سرپیچی دارید. پس اگر سوالی دارید، سوالات را واضح و بی پرده و بدون گفتن عبارت ها و کلمات منفی بیان کنید. اگر هم مخالفتی دارید بهتر است به جای گفتن “اما”، بگویید “من دیدگاه شما را کاملاً درک کرده و می پذیرم اما اگر اجازه دهید دیدگاه خود را نیز بیان کنم”. این نشان می دهد که شما دستورات را شنیده و قصد اطاعت دارید. بیان دیدگاهی متفاوت راه بهتری برای مخالفت با رئیس می باشد.

5- “چشم قربان”

اطاعت از امر رئیس و فردی که بالا دست قرار دارد اگر چه بسیار خوب و عالی به نظر می رسد اما اگر همیشه تداوم پیدا کند و هر زمان هر چیزی که به شما گفته می شود را بدون کوچکترین چون و چرایی بپذیرید، در واقع ضعف و سرخوردگی خود را نشان داده اید. گاهی کمی چون و چرا لازم است اما محترمانه. مثلاً به جای با قاطعیت “نه” گفتن، بگویید “می توانم این کار را انجام دهم اما اجازه دهید آن را اولویت بندی کرده و ببینم از عهده ی کدام قسمت از کار بر می آیم”. با این کار هم کار را انجام داده اید و هم خود را مظلوم و سرخورده جلوه نداده اید.

6- “متاسفم” یا “معذرت می خواهم”

قبول اشتباه و عذرخواهی در هر اشتباهی لازمه ی کار است و ادب و احترام به طرف مقابل را نشان می دهد. اما در مواجهه با رئیس و مسئولیتی که به شما داده شده اصلاً کافی نیست. در چنین مواقعی به جای گفتن یک عبارت ساده ی “معذرت می خواهم” باید مسئله را کاملاً شفاف سازی کرده و همه ی ماجرا و دلیلی که باعث شد این اشتباه به وجود آید را توضیح دهید.

7- “این کار من نیست”

پاس دادن کارها و انجام ندادن کارها به طور صحیح و به قول معروف از زیر کار در رفتن اصلاً وجهه ی خوبی نداشته و تصویری منفی از شما در محیط کاری می سازد و آسیب های آن در دراز مدت دامنتان را خواهد گرفت. جهت جلوگیری از بروز این گونه مشکلات در محیط کار، مسئولیت ها و کارهایتان را به بهترین شکل ممکن انجام داده و اگر کاری است که واقعاً در تخصص شما نیست، به جای گفتن “کار من نیست”، فرد درخواست کننده را مستقیماً به همکار متخصص ارجاع دهید. این کار نشان می دهد که شما وی را از سر خود باز نکرده و نسبت به کار او احساس مسئولیت می کنید. فقط انجام آن در تخصصتان نیست.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
fastcompany
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.