حیوانات و جانوران

دلایل آوازخوانی پرندگان ماده چیست؟

علت آواز خواندن پرندگان ماده

بسیاری از انسان ها و حتی افرادی که دائماً با پرنده ها سر و کار داشته، آن ها را تماشا کرده و صدایشان را گوش می دهند، معتقدند پرنده های آواز خوان باید از جنس نر باشند. اما این ادعا درست نیست. این تصور غلط باعث شده است که چندین تصور غلط دیگر در مورد پرندگان را نیز به دنبال داشته باشد؛ و حقایق زندگی پرندگان را از واقعیت دور کند. دو پرنده شناس (دانشمندانی که در مورد پرندگان مطالعه می کنند) تحقیقاتی را در مورد صدای انواع پرندگان نر و ماده انجام داده تا به این سوال پاسخ دهند؛ که آیا پرندگان ماده نیز آواز می خوانند؟ اگر این گونه است، دلیل این امر چیست؟

1 علت آواز خواندن پرندگان ماده

دانشمندان تحقیقات لازم را انجام داده و به این نتیجه رسیدند که پرندگان ماده نیز آواز می خوانند؛ اما نه پرندگان ماده ی همه ی گونه ها. تشخیص آواز خوانی پرنده های ماده ی گونه های مختلف بسیار دشوار است. زیرا باید روی همه ی گونه ها تحقیق صورت گیرد.

نتایجی که تاکنون به دست آمده این است که آواز خواندن پرندگان ماده به عوامل بساری بستگی دارد؛ از جمله آب و هوا، محل زندگی، فصلی از سال (جفت گیری، لانه سازی و تخم گذاری) و … . گفته می شود پرنده هایی که در آب و هوای معتدل زندگی می کنند آواز نمی خوانند؛ یا اگر می خوانند مدت زمان آن در طول سال بسیار کم است. این موضوع به این دلیل است که قانون آواز خواندن پرندگان با هم متفاوت است.

حتی دلیل آواز پرندگان نر با ماده ها فرق دارد. پرندگان نر آواز می خوانند تا پرندگان ماده را به سمت خود جذب کنند. در واقع این کار آن ها نوعی دلبری به حساب می آید. همچنین زمانی که جفت گیری می کنند با آواز خواندنشان از قلمرو خود دفاع می کنند. پرندگان ماده بیشتر زمانشان را صرف لانه سازی و مراقبت از لانه می کنند؛ و آوازشان در واقع به خاطر عشقی است که بر سر این کار می گذارند.

با این حال در مناطق گرمسیر و حاره ای الگوی بسیار متفاوتی از آواز خواندن پرندگان نر و ماده دیده شده است. در این مناطق اکثر گونه های پرندگان از هر دو جنسیت در تمام طول سال آواز می خوانند. دلیل این امر شاید این باشد که اکثر گونه های پرندگان در مناطق گرمسیری زندگی می کنند. در مناطق گرمسیری پرندگان معمولاً چندین سال جفت و قلمرو خود را حفظ می کنند؛ و به همین دلیل است که الگوی آواز خوانی پرندگانی که در آب و هوای مختلف زندگی می کنند با هم فرق دارد.

اما براساس تحقیقات بسیاری که به عمل آمده است گفته می شود، پرندگان ماده به دلایل دیگری نیز آواز می خوانند.

تحقیقاتی که روی گونه های مختلف پرندگان انجام شد، نشان داد که در یک گونه، پرندگان ماده برای جذب پرندگان نر و به قول معروف ناز و کرشمه آواز می خوانند؛ و در گونه ی دیگر دلیل آواز پرندگان ماده دفاع از قلمرو و تخم هایشان است. با این حال آنقدر از اطلاعاتی که در مورد آواز خواندن پرندگان نر در دسترس است در مورد انواع ماده وجود ندارد.

بیشتر مردم فکر می کنند که هر پرنده ای که آواز می خواند نر است؛ و همانطور که گفته شد صحیح نیست. دانشمندان می گویند برای درک بهتر این موضوع باید مغز، پاسخ ها و سیگنال های مغزی پرندگان مورد بررسی قرار گیرد. که اگر این کار عملی شود به شبهات بسیار زیادی از دنیای پرندگان پاسخ داده و اطلاعات بسیار زیادی را از آن ها در اختیار خواهد گذاشت. به علاوه بررسی های دقیق تر صدا و نوع آواز پرندگان نر و ماده به گونه ای که به راحتی بتوان از صدای آن ها، نر و ماده بودنشان را تشخیص داد، کمک بسیار شایانی در تشخیص جنسیتشان و میزان فراوانی پرندگان نر نسبت به ماده و بالعکس در یک منطقه خواهد داشت.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
howstuffworks
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
0 دیدگاه
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا