آموزش های ویدئوییگل و گیاه

چگونه گل های طبیعی را در هوای آزاد خشک کنیم؟


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

داشتن گل‌های طبیعی تابستانی در فصل زمستان بسیار لذت بخش است اما زنده نگه داشتن یک گل طبیعی، برای مدتی طولانی عملا غیر ممکن است. اما آیا راهی وجود دارد که بتوان از این زیبایی‌ها در فصل زمستان هم لذت برد؟

اگر دوست دارید گل طبیعی را دقیقا به همان شکل تازه و با طراوت، برای مدتی طولانی نگه دارید باید آن‌ها را به گونه‌ای خشک کنید که کمترین تغییر در شکل آن ایجاد شود. به گونه‌ای که تر یا خشک بودنش با هم تفاوتی نداشته باشد. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که به تفصیل آن‌ها را بیان می‌کنیم.

خشک کردن گل در هوای آزاد

۱- چیدن گل: زمان مناسب برای خشک کردن اکثر گل‌ها دقیقا زمانی است که گل شروع به باز شدن می‌کند. این گل‌ها بهتر است در هوای آزاد خشک شوند زیرا خشک شدن در هوای آزاد گلبرگ‌ها را کمی بازتر می‌کند. پس حتما در نظر داشته باشید که گل را دقیقا در زمان مناسب چیده و خشک کنید تا از پرپر شدن آن جلوگیری شود. این روش برای غنچه‌های کوچک و حساس نیز مناسب است.آفت‌ها یا آسیب دیدگی‌های موجود روی گلبرگ‌ها پس از خشک شدن بیشتر نمایان می‌شوند. پس سعی کنید همیشه گل‌هایی را انتخاب کنید که کمترین مشکل را داشته و از هر نظر سالم باشند.

1 خشک کردن گل

۲- گل‌ها را خوشه بندی کنید: تمامی برگ‌های اضافی را از ساقه‌ی گل‌ها جدا کنید. به یاد داشته باشید که هر نوع گل را باید جدا از نوع دیگر خشک کرد. اما یک نوع گل را می‌توان تا ۱۰ شاخه کنار هم خوشه بندی کرده و خشک کرد. البته گل‌های بزرگ مانند گل رز، گل ادریسی یا گل صدتومانی حتما باید جداگانه خشک شوند و نمی‌توان خوشه بندیشان کرد.گل‌هایی مثل گل جاوید ساقه‌های ضعیفی داشته که بعد از خشک شدن می‌شکنند پس قبل از خشک شدن ساقه‌ها را جدا کرده و به جای آن، سیم‌های گلسازی را جایگزین کنید.

۳- انتهای هر دسته از گل یک کش پلاستیکی ببندید: کش پلاستیکی را انتهای هر دو یا سه شاخه گل چند بار بپیچید. اکنون این دسته را با دسته‌ی دیگری که آن هم دو یا سه شاخه است و قبلا آن را پیچیده‌اید یکی کنید. ساقه آن‌ها خشک می‌شود، اما کش پلاستیکی در اطراف آنها باقی می‌ماند. توجه داشته باشید که کش پلاستیکی را آنقدر محکم دور ساقه نپیچید که اطراف کش خشک نشده و پوسیده شود. اگر فکر می‌کنید این اتفاق می‌افتد می‌توانید بجای استفاده از کش از نخ هم برای پیچیدنشان استفاده کنید.

۴- گل‌ها را به صورت سر و ته آویزان کنید: گل‌ها را در مکانی گرم، تاریک و خشک نگه دارید تا از پوسیدگی و تغییر شکل آن‌ها جلوگیری شود. گردش هوا به خشک شدن کمک کرده و از کپک زدن گل‌ها جلوگیری می‌کند. بنابراین دسته گل‌ها را در مکانی که هوای آزاد وجود داشته و دارای رطوبت مناسب است با فاصله‌ای حداقل ۱۵ سانتی‌متر زیر سقف آویزان کنید.همچنین می‌توانید گل‌ها را روی چوب لباسی یا میخ آویزان کنید. یک روش ساده برای اینکار، استفاده از یک گیره‌ی کاغذی به شکل S است که یک سرش را به نخ دور گل‌ها گیر داده و سر دیگر روی میخ یا چوب لباسی آویزان شود.

۵- دو تا سه هفته به آن فرصت دهید: گل‌ها زمانی آماده می‌شوند که گلبرگ‌ها به طور کامل مانند یک چیپس خشک و شکننده شده باشند. گاهی خشک شدن بعضی گل‌ها بیشتر از چهار روز طول می‌کشد و این به دلیل نامناسب بودن شرایط محیط و یا بیش از حد ضخیم بودن گلبرگ‌ها می‌باشد.ساقه‌ها معمولا کامل خشک می‌شوند اما اگر می‌خواهید گل‌ها طبیعی‌تر به نظر برسند و ساقه‌ای خمیده داشته باشند ساقه را در آب گرم گذاشته تا نرم شود و بعد حالتی که می‌خواهید به آن بدهید و آن را در پوزیشنی قرار دهید که فشار باعث شود که به همان حالت خمیده مانده و خشک شود.

5 خشک کردن گل

۶- از گل‌ها با یک اسپری مو محافظت کنید: مقداری از افشانه‌های اسپری مو یا اسپری مخصوص گل می‌تواند ظاهر گل را حفظ کند. این کار باعث می‌شود که گلبرگ‌ها کمتر در معرض آسیب و شکنندگی قرار گیرند.

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاه 3

  1. حتما از این روش استفاده میکنم…من گل رو خیلی دوس دارم…حتما منتظر مطالب بعدیتون راجع به گل میمونم…

  2. اولین بار بود میشنیدم اسپری مو برا محافظت گلای خشک موثره. حتما به گلام میزنم. مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.