پوشاک

شلوارهای لی را چند وقت یک بار باید شست؟

Digikala

فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

شستن شلوار لی

جین هایی که امروزه بسیار محبوب و پر طرفدار شده اند و مورد استفاده ی همه ی افراد در هر سنی قرار می گیرد، قدمتی بسیار دیرینه دارد. این شلوارها به خاطر جنس پارچه ی محکم و مقاومش مورد استقبال واقع شد و امروزه سال هاست که بحث بر سر شستشو و نگهداری آن می باشد. بسیاری از افراد تصور می کنند این شلوارها برای حفظ حالت و ماندگاری رنگشان نباید زیاد شسته شوند. از طرفی شلوارهایی با جنس محکم و مقاوم بوده و نشستن طولانی مدت آن مشکلی به وجود نمی آورد. بعضی هم گمان می کنند آلودگی، مهم ترین عامل در زود پاره شدن شلوارهای لی علی الخصوص قسمت فاق آن است و باعث پوسیده شدن آن می شود. اما شستشوی زیاد آن هم باعث پوسیدگی و رنگ پریدگی آن می شود. همین مسائل و مشکلات باعث شده تا مردم سال ها درگیر این مسئله باشند که این شلوارهای لی را چگونه باید شست؟

1 اصول شستن شلوار جین

این که یک شلوار جین چند وقت یک بار باید شسته شود به عوامل بسیاری بستگی دارد: از جمله جنس، رنگ و احساس خودتان در مورد میزان آلودگی. به این معنی که بعضی ذاتاً بدنشان زود آلوده می شود و بسیار عرق می کنند؛ در این موارد تشخیص زمان شستشو با خود فرد است.

اما به طور کلی جین اولیه که دنیم نامیده می شود رنگ بسیار جزئی و ناچیزی دارد. بنابراین شلوارهای جین موجود در بازار، رنگ اصلی و فابریک جین اولیه نیستند. به همین دلیل اگر دوست دارید که شلوار جین شما همیشه همان رنگ را داشته و رنگ پریده نشود در شستشوی آن خصوصاً با ماشین لباسشویی باید بسیار دقت داشت.

در واقع دنیم یا همان جین اولیه زمانی ساخته می شود که الیاف و تار و پود کتان کاملاً محکم در هم تنیده می شوند. علت محکم و مقاوم بودن پارچه ی جین هم همین بافت محکم می باشد. معمولاً فقط تار پارچه ی دنیم رنگی بوده و پود آن سفید می باشد. همین باعث می شود که پارچه ی شلوار لی اولیه یا دنیم، رنگی نیلی و یا آبی رنگ پریده داشته باشد. یعنی همان چیزی که هنگام پشت و رو کردن شلوار لی می بینید.

حال پارچه وارد مرحله ی رنگ شده و تنها یک روی آن رنگ می شود. از آنجایی که بافت پارچه بسیار محکم می باشد، رنگ به درون آن نفوذ نکرده و روی دیگر به رنگ اصلی باقی می ماند ( منظور همان پشت شلوار است ). ملکول های رنگی که روی کار قرار می گیرند، به مرور زمان محو شده و همین باعث می شود شلوار لی رنگ مصنوعی خود را از دست بدهد. شاید به همین خاطر است که برخی معتقدند هرچه زمان از خرید شلوار لی می گذرد رنگ آن محوتر شده و طبیعی تر به نظر می آید.

شستشو، سرعت از بین رفتن این ملکول های رنگ را بیشتر کرده و هر چه بیشتر آن را بشویید به دنیم نزدیک تر می شوید. بنابراین برای نو ماندن و عدم رنگ پریدگی جین چاره ی معقولانه همان است که آن را نشوییم مگر این که واقعاً به شستن نیاز داشته باشد. در واقع تعداد دفعات شستشوی آن کمتر باشد.

اما در صورت نشستن شلوارهای جین با آلودگی ها و باکتری های آن چه باید کرد؟

در سال 2011 یک دانشجوی میکروبیلوژی در دانشگاه آلبارتا آزمایش و تحقیقی در این مورد انجام داد. او میزان باکتری های شلوار لی که 15 ماه از آخرین شستشوی آن گذشته بود را مورد بررسی و آزمایش قرار داد و آن را با مقدار باکتری های یک شلوار لی که دوهفته از شستشوی آن می گذشت مقایسه کرد. نتایج نشان داد که میزان باکتری در هر دو جین تقریبا یکسان بوده است.

اما باز هم نمی توان به این تحقیقات اکتفا کرده و از شستشوی شلوارها دست کشید. می توان گفت که شلوار های جین باید شسته شود اما با فواصل زمانی بسیار کم و فقط در صورت نیاز!

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.