تغذیهراهنمای خرید

راهنمای خرید و نحوه استفاده از میوه رامبوتان

رامبوتان یا مژکی (Rambutan) که به درخت مو دار نیز معروف بوده یکی از میوه های خانواده ی آلوهاست. بومی جنوب شرقی آسیا بوده و امروزه در مناطق گرمسیری و حاره ای سراسر جهان نیز پرورش داده می شود. اگر تاکنون این میوه ی عجیب و غریب که به تازگی وارد ایران شده است را ندیده اید، ممکن است طرز صحیح استفاده و مصرف آن کمی برایتان گیج کننده باشد. اما خوردن این میوه بسیار آسان و خوشمزه است. با ما در فن تریکس همراه باشید تا با نحوه ی مصرف رامبوتان آشنا شوید.

نحوه مصرف رامبوتان

1- قبل از هر چیزی دقت داشته باشید که هنگام تهیه ی این میوه، رامبوتان های رسیده را انتخاب کنید.

رامبوتان ابتدا سبز بوده سپس در فرآیند رسیدنش قرمز، نارنجی و گاهی زرد می شود. زمانی که رامبوتان به صورت تازه برداشت می شود، مژک های آن که شبیه به مو و سبز رنگ بوده اما بعد از این که مژک ها سیاه شدند میوه باید به زودی مصرف شود. زیرا تنها در عرض چند روز تازه و سالم باقی خواهد ماند.

2- بعد از تهیه ی میوه، پوست آن را باید جدا کنید.

پوست میوه همان پوشش قرمز رنگی است که مودار می باشد و گوشته ی سفید رنگ آن درون پوست قرار دارد. چاقوی تیزی را برداشته، رامبوتان را روی سطح سفت و محکمی مثل میز گذاشته و تنها پوست آن را از وسط نصف کنید. دقت داشته باشید که چاقو را فشار ندهید تا گوشته بریده نشود.

اگر رامبوتان نرم باشد بدون استفاده از چاقو نیز می توانید با کندن موهای آن و شکافتن پوست، آن را جدا کنید. فقط دقت داشته باشید که پوست تلخ بوده و قابل خوردن نیست. پس آن را دور بیندازید.

1 راهنمای خرید و نحوه مصرف رامبوتان

3- اگر شکافی روی پوست ایجاد شود، پوست بدون هیچگونه زحمتی از گوشته جدا می شود.

داخل پوست، میوه ای مشابه انگور می باشد: بیضی شکل، کمی شفاف و سفید یا زرد کم رنگ.

2 راهنمای خرید و نحوه مصرف رامبوتان

4- میوه را در آورده و پوست را دور بیندازید.

3 راهنمای خرید و نحوه مصرف رامبوتان

5- اکنون باید هسته ی رامبوتان را جدا کنید.

هسته داخل میوه قرار دارد که به صورت خام قابل خوردن نیست. پس باید میوه را بریده و دانه را جدا کنید. هسته ی برخی از رامبوتان ها به راحتی لیز خورده و جدا می شوند. اما در برخی گونه ها، هسته محکم به گوشته چسبیده است. اگر رامبوتان از نوع اول است آن را در دهان گذاشته و هسته را بیرون بیندازید. اما در گونه ی دوم ابتدا هسته را جدا کرده و سپس میوه را میل کنید.

6- رامبوتان را نوش جان کنید.

برخی از انواع این میوه آب دار و شیرین می باشند و انواع دیگر اسیدی و کمی خشک هستند.

هسته ی برخی رامبوتان ها نیز شیرین و برخی تلخ است. دقت داشته باشید که خوردن هسته ی این میوه به صورت خام حتی اگر شیرین هم باشد سمی بوده و برای کودکان خطرناک می باشد.

به روش های دیگری نیز می توانید از رامبوتان استفاده کنید:

1- هسته ی رامبوتان را به صورت بو داده مصرف کنید.

اگر چه هسته ی این میوه کمی تلخ بوده و خواصی برای آن به اثبات نرسیده است؛ اما در برخی مناطق آن را مانند آجیل بو داده و مصرف می کنند. اگر مایل باشید می توانید شما نیز از این روش استفاده کنید.

4 راهنمای خرید و نحوه مصرف رامبوتان

2- مربای رامبوتان تهیه کنید.

500 گرم رامبوتان ها را شکر زده و به همراه دو عدد میخک در آب بجوشانید تا هسته ها از گوشته جدا شوند. هسته ها را جدا کرده و اجازه دهید رامبوتان ها روی حرارت بمانند تا غلظتی شبیه به مربا پیدا کنند و مربا حاضر شود.

– برای اینکه مربا زود تر تهیه شود، رامبوتان ها را بعد از پوست کندن با آب جوش بپزید تا کمی نرم شده و بعد، از آن برای تهیه ی مربا استفاده کنید.

5 راهنمای خرید و نحوه مصرف رامبوتان

3- می توانید رامبوتان ها را مانند آبنبات نیز نوش جان کنید.

برای این کار کافیست رامبوتان ها را با پوست در فریزر گذاشته تا یخ بزند. سپس آن ها را پوست کنده و مانند یخمک در دهان بگذارید و لذت ببرید.

6 راهنمای خرید و نحوه مصرف رامبوتان

4- رامبوتان ها را برای نگهداری طولانی حتماً در یخچال بگذارید.

رامبوتان تنها دو هفته عمر مفید داشته و تازه و سالم می ماند. پس آن ها را زود مصرف کنید. در صورتی که نمی توانید رامبوتان ها را در عرض دو هفته بخورید، میوه ها را با پوست در کیسه ی فریزر سوراخ شده ریخته و در یخچال بگذارید.

7 راهنمای خرید و نحوه مصرف رامبوتان

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
4 دیدگاه
محبوب ترین ها
تازه‌ترین ها قدیمی ترین ها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربر ناشناس

چقدر میوش نازه😂😂😂😂😂😂😂

حمید دیجی

چگونه اینو توایران پرورش بدیم

سعید

به نظر میاد خیلی خوشمزه باشه از کجا باید پیدا کنیم این میوه رو؟

حمید دیجی

این میوه در مناطق استوایی روشد میکنه

دکمه بازگشت به بالا