آموزش های ویدئوییسلامت

چگونه مسواک برقی را تمیز و ضدعفونی کنیم؟

تمیز کردن مسواک که خود وسیله ای بهداشتی جهت حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان است بسیار ضروری می باشد. زیرا مسواک ها هم مانند حوله ها از جمله وسایلی هستند که باکتری های بسیار زیادی به راحتی و سریع در آنها رشد کرده و موجب بیماری می شوند. مسواک از هر نوعی که باشد، دستی یا برقی نیاز به ضدعفونی و پس از مدتی، نیاز به تعویض دارد. بسیاری از افراد مخصوصاً در مورد مسواک های برقی این امر را نادیده می گیرند. به همین دلیل قصد داریم طریقه ی صحیح شستشو و ضدعفونی کردن مسواک برقی را به شما آموزش دهیم.


چوب مسواک نیز یکی از روش های طبیعی در سلامت و بهداشت دهان و دندان می باشد. می توانید برای اطلاع بیشتر از چگونگی استفاده از چوب مسواک به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> طرز استفاده از چوب مسواک <<<


شستشو و ضدعفونی کردن مسواک برقی

برای این کار:

1- محلولی با استفاده از ترکیب آب و وایتکس تهیه کنید.

هر ماه یک بار باید مسواک را با استفاده از مخلوط آب و وایتکس کاملاً تمیز بشویید. با نسبت یک به 10 وایتکس و آب را در کاسه ای مخلوط کنید. کاسه ای برای این کار انتخاب کنید که به اندازه ی کافی بزرگ باشد که بتوان سری مسواک برقی را کامل در آن غوطه ور ساخت.

– هنگام استفاده از این روش حتماً از دستکش استفاده کنید.

2- قبل از اینکه سری مسواک برقی را در محلول آب و وایتکس بخیسانید، ابتدا باید با دستمالی آن را پاک کنید.

پارچه ای تمیز را در محلولی که تهیه کرده اید زده و با آن سری مسواک را تمیز کرده تا هرگونه جرمی که روی آن نشسته از جمله خمیر دندان و … از بین برود.

3- سری مسواک برقی را به مدت یک ساعت در محلول آب و وایتکس بیندازید.

سری باید کاملاً در محلول غوطه ور باشد. در این مدت مسواک کاملاً تمیز و ضدعفونی می شود.

4- بعد از یک ساعت سری مسواک را در زیر شیر آب به طور کامل آب کشی کنید.

آب کشی را بسیار با دقت انجام دهید که هیچ گونه وایتکسی در آن باقی نمانده و وارد بدن نشود. زیرا بسیار خطرناک است. آب کشی را تا زمانی ادامه دهید که هیچ گونه بوی وایتکسی را حس نکنید.

دسته ی مسواک برقی را نیز باید تمیز کنید.

برای این کار:

1- پارچه ای تمیز را آغشته به محلول آب و وایتکش کرده و روی بدنه ی مسواک برقی بکشید. سپس آن را کاملاً پاک کنید تا تمامی آلودگی ها و جرم ها به طور کامل از بین برود.

– در این مرحله نیز دستکش پوشیده و مطمئن شوید که مسواک به برق متصل نباشد.

2- محلی که سری مسواک برقی به بدنه وصل می شود را نیز تمیز کنید.

اسلات کوچکی روی دسته ی مسواک برقی وجود دارد که سری مسواک در آن چفت می شود. گوش پاک کنی را به محلول آب و وایتکس آغشته کرده و با آن این اسلات کوچک را کاملاً تمیز کنید. تا جرم ها و آلودگی هایی که در این قسمت مستتر بوده و به چشم نمی آیند کاملاً از بین بروند.

3- هیچگاه بدنه ی مسواک برقی را با آب نشویید.

زیرا هم خطرناک بوده و هم مسواک را خراب می کند. تنها چیزی که برای تمیز کردن بدنه ی مسواک برقی نیاز دارید دستمال تنظیف، گوش پاک کن یا پنبه می باشد.

راه های ماندگاری بیشتر مسواک برقی

1- پس از هر بار استفاده حتماً سری مسواک را زیر شیر آب به طور کامل بشویید.

2- به هیچ وجه مسواک را در محلول های ضدعفونی کننده نخیسانید.

برخی مردم توصیه می کنند که مسواک را در دهانشویه یا دیگر انواع ضدعفونی کننده ها نگهداری کرده یا بخیسانید تا ضدعفونی شود. این کار اصلاً ضروری نیست و اگر دیگر اعضای خانواده نیز از این روش استفاده کنند باعث آلودگی و بیماری می شود. بهترین روش نگهداری مسواک برقی، در یک شیشه ی خالی یا در استند یا پایه ی خود مسواک برقی است.

3- هر 3 تا 4 ماه یک بار سری مسواک برقی را تعویض کنید.

این کار را باید حتماً به صورت منظم انجام دهید. حتی اگر مرتباً به روش گفته شده مسواک را شسته و ضدعفونی می کنید، زمانیکه برس های مسواک وا رفته و خراب می شوند نیز حتماً باید سری مسواک را تعویض کنید.

4- مسواک را در ظرفی درب باز نگهداری کرده و از گذاشتن مسواک در ظرف هایی در بسته خودداری کنید.

چرا که رطوبت آن به راحتی بخار نشده و رشد باکتری ها را افزایش می دهد.

در پایان اشاره می کنیم که شما می توانید جهت بهداشت دهان و دندان خود از دستگاه واترپیک دندان استفاده کنید. برای اطلاع بیشتر با نحوه صحیح استفاده از دستگاه واترپیک دندان به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

>>> روش صحیح استفاده از دستگاه واترپیک دندان <<<

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks دیدگاه نامه فن تریکس (کلیک کنید)

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید.
* پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید.
* با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید.
* با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید.
* تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.

hashie-fantricks-2 سلب مسئولیت! مقالات مربوط به بخش سلامتی، پزشکی، زیبایی، روانشناسی، تناسب اندام و ... تنها برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی زبان گرد آوری شده و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و مسئولیت صحت توصیه های نقل شده در مطالب بر عهده تیم فن تریکس نمی باشد. اطلاعات بیشتر hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
دیدگاه ها

اشتراک در اطلاعیه دیدگاه ها (کلیک کنید)
اطلاع از
guest
آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ بوده و منتشر نخواهد شد.
زنگوله را بزنید تا از تایید دیدگاه خود مطلع شوید.
1 دیدگاه
محبوب ترین ها
تازه‌ترین ها قدیمی ترین ها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه دیدگاه ها
newsha

سلام چطور میتونم سر مسواک برقی رو جدا کنم؟

دکمه بازگشت به بالا