پوشاک

چگونه خودمان لباس‌هایمان را رفو کرده و به آن وصله بزنیم؟


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

دوخت پارگی کوچک روی لباس، به طوری که به آسانی قابل تشخیص نباشد را رفو کردن می‌گویند. گاهی پارگی یک لباس آنقدر جزئی است که نه می‌توان آن را به خیاط سپرد و نه می‌توان از لباس دل کند و آن را دور انداخت. زیرا هنوز نو و قابل استفاده است. حتما این مورد برای شما هم پیش آمده، خصوصا در مورد شلوارهای جین و به احتمال زیاد از خود پرسیده‌اید حال چه باید کرد؟ در چنین مواقعی دانستن چند اصول خیاطی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. اگر می‌خواهید کارتان تمیز باشد باید این اصول را به درستی به کار ببرید. پس با ما همراه باشید.

وصله زدن

1- پارچه‌ای را برای وصله زدن انتخاب کنید که بیشترین شباهت را به لباس داشته باشد. تکه‌‌های پارچه‌ی لباس‌هایی که می‌دوزید را دور نیاندازید و در چنین مواقعی از آنها استفاده کنید. اگر لباستان را از بازار خریده‌اید و تکه‌ پارچه‌ای از همان لباس ندارید می‌توانید از جیب یا تزئینات دیگر لباس برداشته و برای وصله زدن استفاده کنید در غیر این صورت به دنبال لباس‌های کهنه‌ی خود بروید و پارچه‌ای را پیدا کنید که بیشترین نزدیکی و شباهت را به لباس مورد نظر داشته باشد.

1 رفو کردن لباس در منزل

2- لبه‌های ریش ریش شده‌ی پارگی را قیچی کنید: لبه‌های ریش ریش پارگی، وصله زدن را با مشکل مواجه می‌کند. و باعث می‌شوند که وصله به صورت تمیز و اصولی روی لباس قرار نگیرد و بین وصله و لباس حجمی به وجود بیاید. پس آنها را از بین ببرید ولی دقت کنید که پارگی را بزرگتر نکنید.

2 رفو کردن لباس در منزل

3- پارچه‌ی وصله را متناسب با اندازه‌ی پارگی ببرید: پارچه‌ی وصله باید تمام پارگی را پوشش داده و فقط دو و نیم سانتی‌متر از خطوط پارگی بزرگتر باشد. شکلی که پارچه را برش می‌زنید باید دقیقا شکل پارگی باشد. مثلا اگر پارگی مستطیل شکل است، پارچه‌ی وصله نیز باید مستطیل باشد یا اگر پارگی، به شکل دایره‌ است پارچه را نیز به شکل دایره برش بزنید.

4- وصله را از داخل به لباس بدوزید تا وقتی لباس را می‌پوشید مشخص نباشد.

3 رفو کردن لباس در منزل

5- محل قرار گرفتن وصله را مشخص کنید: قبل از این که پارچه‌ی وصله را بدوزید در قرار دادن وصله روی پارگی نهایت دقت را به خرج دهید و مطمئن شوید که وصله دقیقا روی شکاف قرار گرفته و چهار طرف را پوشش دهد. سپس با چند سوزن مرواریدی آن را روی لباس تثبیت کنید تا هنگام چرخ کردن در محل پارگی ثابت بماند.

• ممکن است گوشه‌های پارچه به درستی روی لباس قرار نگیرند و مثلا جمع شده باشند و در این صورت نیاز نیست قبل از دوخت آن را اتو کنید. در چنین مواقعی سعی کنید با فشار دست پارچه را صاف نگه داشته و از اتو استفاده نکنید.

• همچنین می‌توانید از چسب حرارتی یا چسب‌های زانفیکس استفاده کنید، وصله را روی لباس ثابت کرده و سپس چرخ کنید.

4 رفو کردن لباس در منزل

6- سوزن یا چرخ خیاطی را نخ کنید: می‌توانید از چرخ خیاطی استفاده کنید و یا با دست آن را بدوزید. پس نخ همرنگ پارچه را یافته و دست به کار شوید. نوع نخ را بر اساس نوع پارچه انتخاب کنید مثلا پارچه‌های ظریف احتیاج به نخ‌های ظریف و باریک دارند. برای پارچه‌های ضخیم مثل جین و کتان از نخ‌های ضخیم‌تر استفاده کنید. اگر با دست این کار را انجام می‌دهید می‌توانید نخ را به صورت دولا در آورید.

5 رفو کردن لباس در منزل

7- لبه‌های پارچه‌ی وصله را چرخ کنید: از لبه‌های پارچه یک و نیم سانتی‌متر داخل شده و برای اطمینان بیشتر سه بار بخیه‌های ساده بزنید. بعد از اتمام دوخت، سوزن‌های مرواریدی را جدا کنید. در هنگام دوخت حواستان باشد که سوزن‌های مرواریدی وارد چرخ خیاطی نشوند که به آن آسیب می‌زنند.
در پایان نخ‌های اضافی را بریده و آن را تمیز کنید.

6 رفو کردن لباس در منزل

از وصله‌های آماده‌ی موجود در بازار استفاده کنید

1- محلی که می‌خواهید به آن وصله بدوزید را مشخص کنید: وقتی می‌خواهید وصله‌ای را از رو، به لباس بدوزید در درجه‌ی اول باید به نوع لباس یعنی این که مناسب چه سنی است، در چه مکان‌هایی پوشیده می‌شود و همچنین باید به محلی که قرار است وصله به آن دوخته شود توجه کنید. و نوع، اندازه و حتی جنس و از همه مهمتر راست و چپ بودن وصله را متناسب با لباس و پارگی آن انتخاب کنید.

7 رفو کردن لباس در منزل

2- وصله را با سوزن مرواریدی روی پارگی محکم کنید: بعد از این که وصله را تهیه کردید و در جای مناسب قرار دادید به کمک چند سوزن مرواریدی آن را روی لباس تثبیت کنید. سوزن‌ها را نزدیک مرکز وصله و روی لبه‌های پارگی بزنید تا وصله هنگام دوخت ثابت بماند. می‌توانید از چسب هم استفاده کنید.

8 رفو کردن لباس در منزل

3- سوزن چرخ را متناسب با ضخامت پارچه عوض کنید: وصله‌هایی که در بازار موجود است اغلب ضخیم بوده و زمانی هم که روی لباس قرار می‌گیرند ضخامتشان افزایش می‌یابد. پس باید سوزن و گاهی پایه (بسته به میزان ضخامت) را متناسب با پارچه انتخاب کنید تا دوخت راحتتر انجام شود. اغلب سوزن‌های شماره‌ی 90/14 برای این کار مناسب هستند.

برای دوخت با دست هم باید از سوزن‌های ضخیم استفاده کنید.

4- زیگزاک بدوزید: برای دوخت این وصله‌ها روی لباس بهتر است از دوخت زیگزاک استفاده شود. چون وصله از رو دوخته می‌شود، دوخت زیگزاک لبه‌های وصله را به صورتی زیبا و آراسته روی لباس وصل می‌کند. پس دوخت باید هم روی وصله و هم روی لباس باشد. هرچه طول زیگزاک‌ها کمتر بوده و دوخت ظریف‌تر باشد بهتر است. سعی کنید بسیار آهسته دوخت را انجام دهید تا نتیجه‌ی بهتری به دست آید.

بهتر است این وصله‌ها را با دست ندوزید زیرا نیاز به زمان و زحمت زیادی دارد و هم وصله به طور صحیح روی لباس قرار نمی‌گیرد و صاف و هموار نمی‌شود. با چرخ خیاطی به نتیجه‌ی بهتری خواهید رسید.

9 رفو کردن لباس در منزل

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.