سلامت

چگونه در منزل تنقیه یا Enema انجام دهیم؟

تنقیه، تزریق مایع به درون مقعد و روده ی بزرگ جهت تحریک برای تخلیه آنها و پاکسازی کلون ها می باشد. اما چگونه می توان این روش مؤثر و کاربردی را در منزل انجام داد؟ اگر قصد دارید کولون یا کبد را با روشی ساده، سریع و البته مؤثر پاکسازی کنید و یا دچار یبوست هستید، با فن تریکس همراه شوید.

قبل از هر چیزی باید بگوییم که رعایت نکات بهداشتی در این کار بسیار بسیار اهمیت دارد. زیرا ممکن است با عدم رعایت نکات بهداشتی، باعث انتقال بیماری ها و عفونت ها شوید. پس همیشه قبل و بعد از استفاده از کیت تنقیه، آن را بخوبی شسته و ضد عفونی کنید.

مراحل انجام کار

1- لوازم لازم را تهیه کنید.

• یک حوله ی بزرگِ کهنه و قدیمی

• یک قاشق روغن بادام یا زیتون یا نارگیل اصل و اورجینال برای چرب کردن

• یک لیتر آب مقطر هم دمای بدن

• کیت تنقیه تمیز

1 تنقیه و پاکسازی روده

2- مکانی مناسب و گرم را برای انجام تنقیه انتخاب کنید.

مکان انتخاب شده برای انجام این کار باید گرم و کاملاً خصوصی و به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوانید به راحتی در آن دراز بکشید. همچنین در نزدیکی دستشویی نیز قرار داشته باشد. زیرا بعد از انجام تنقیه، در عرض چند ثانیه بدن اقدام به تخلیه ی مزاج می کند.

3- کیت نتقیه را با توجه به دستورالعمل آن سرهم کرده و حاضر کنید. کیت تنقیه دارای یک کیسه آب، قلاب، شیلنگ و نوک رکتوم می باشد.

2 تنقیه و پاکسازی روده

4- زیر خود حوله ای پهن کرده و دراز بکشید.

5- از روغن برای چرب کردن مقعد و نوک شیلنگ تنقیه استفاده کنید. مقعد خود را چرب کرده و چند سانتی متر از سر و نوک شیلنگ تنقیه که قرار است وارد مقعد شود را نیز روغن بزنید.

3 تنقیه و پاکسازی روده

پاکسازی مقعد

1- تنقیه چیست؟

تنقیه یا انما enema به روشی که باعث تخلیه ی سریع روده شده و به پاکسازی آن کمک کرده، گفته می شود. به کمک مواد زیر و مخلوط آنها با آب می توانید عمل تنقیه را انجام دهید.

آب لیمو: به پاک کردن کولون کمک کرده و pH روده ی بزرگ را تنظیم می کند. آب لیمو یک سم زدای طبیعی است.

سرکه ی سیب و آب: یکی دیگر از راه های تنظیم pH در روده بزرگ سرکه ی سیب بوده که به پاکسازی مخاط بدن نیز کمک می کند.

چای سبز: به یبوست کمک کرده و پایین آورنده ی تب بالا می باشد.

ریشه ی گیاه بابا آدم: به تخلیه ی رسوبات کلسیم و تصفیه خون کمک می کند.

چای بابونه: بسیار تسکین دهنده و مؤثر می باشد.

2- هر کدام از موارد گفته شده که در دسترس دارید را انتخاب و با آب مقطر مخلوط کنید.

مطمئن شوید که محلول را به طور مناسب و به اندازه ی کافی رقیق کرده اید. زیرا محلول تنقیه بیشتر آب بوده و مواد ترکیب آن، تنها به آب کمک می کنند.

4 تنقیه و پاکسازی روده

3- آب را درون کیسه بریزید.

حال باید محلول آماده شده در مرحله ی قبل را درون کیسه بریزید. از گیره استفاده کرده و آبی که درون کیسه ریخته شده را با آن کنترل کنید. آب درون کیسه باید به گونه ای باشد که وقتی گیره ی روی شیلنگ را باز می کنید، آب به راحتی در آن جریان یابد و هیچ گونه هوایی در شیلنگ وجود نداشته باشد. گیره را باز کرده تا آن را امتحان کنید. اجازه دهید آب در شیلنگ جریان یافته و هوای اضافی خالی شود.

5 تنقیه و پاکسازی روده

4- به پشت خوابیده و پاهایتان را در شکم خود طوری جمع کنید که زانوهایتان روی سینه باشند.

البته با همین حالت به پهلو هم می توانید بخوابید. با توجه به ترجیح شخصی خود، به هر طرف که راحت تر هستید، می توانید بخوابید.

5- بعد از خوابیدن نازلی که بر روی سر شیلنگ کیت نصب کرده اید را حدود 7 یا 8 سانت داخل مقعد کنید.

در هر جایی که احساس کردید شیلنگ مقاومت کرده و وارد نمی شود دست نگه دارید. سپس کمی زاویه ی شیلنگ را عوض کنید و با ملایمت حتماً هشت سانت از شیلنگ را وارد مقعد کنید.

6 تنقیه و پاکسازی روده

6- جریان آب را باز کرده و عملیات را به آرامی انجام دهید.

آب را تا جایی که می توانید به درون روده هدایت و چند دقیقه ای صبر کنید. این روش زمانی بهتر عمل می کند که آب را به تا جایی که امکان دارد، درون روده هدایت کرده تا حرکت تخلیه ای و واکنش طبیعی بدن شروع شود. اگر دل درد گرفتید و شکم منقبض شد، با استفاده از گیره جریان آب را متوقف کنید. بعد از قطع آب نفس عمیقی بکشید و شکم را ماساژ دهید.

7 تنقیه و پاکسازی روده

7- بعد از انجام این کار به آرامی نازل شیلنگ را از مقعد بیرون بکشید. سپس سریعاً به دستشویی بروید.

8- بعد از این که آب چند دقیقه ای در روده باقی ماند، بدن خود به خود به برگشت آب و تخلیه ی روده اقدام می کند. بنابراین به دستشویی رفته و عمل تخلیه را انجام دهید.

8 تنقیه و پاکسازی روده

9- در پایان کار، وسایل تنقیه را به صورت کاملاً تمیز بشویید و اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
wikihow
برچسب ها

دیدگاه 37

 1. سلام ممنون از مطالب زیبا وعالی که گذاشتید من انجام دادم خیلی عالیست

 2. سلام من به راحتی با شیلنگ تمیز وشسته شده و ضد عفونی شده دستشویی و با جریان آب شیر اینکار ر ا به راحتی انجام میدم .خیلی هم عالی.

  1. سلام
   شستشوی روده بزرگ باعث شسته شدن و کم شدن باکتری های مفید موجود در روده که برای جذب عناصر غذا ضروری هستن نمیشه؟

   1. اگر مکرر انجام بشه مضرات زیادی داره. اما با یک بار مشکلی نیست

 3. سلام من باشلنگ آب دستشویی این کاررامیکنم.ولی شلنگ راداخل مقعدنمیفرستم فقط ازبیرون آب را داخل مقعدبافشارمیفرستم وعمل تخلیه راانجام میدهم ویبوستم بهبودپیدامیکنه.آیا این کارضررهم داره؟

  1. منم این کارو میکنم.. لطفا اگر کسی اطلاعاتی در مورد اینکه این روش مضر هست یانه بگه..

   1. مضضضضره با همون روش گفته شده فقط عمل کنید و زیادی هم خوب نیست

  2. میشه بفرماییدبرای یبوست چندروز یکباراین کاروانجام بدیم

   1. من شیلنگ دستشوی رو وارد میکنم اما تمیز نمیشه نمیدانم چرا وقتی میخوام رابطه کنم باز کثیف کاری میشه باید چند بار این کارو کنم تا تمیز بشه

    1. سلام رابطه از مقعد زیاد بشه دیگه نمیشه با شستن تمیز کرد

  3. راستش منم چندسال »ه باشیلنگ دستشویی تنقیه رو انجام میدم ،وبدترین یبوست ها رو با این روش تخلیه کردم ،فقط یه مشکل برام بخ وجود اومدخ ما جایی دعوت بودیم ،از شانس بد من همون موقع خونه مردم شکمم کارکرد وبا شیلنگ دستشویی میزبان تنقیه کردم ،واز اون روز تا حالا طب لرز گرفتم ،با اینکه حسابی با صابون ضد عفونیش کردم ولی احتمال میدم از اب بوده ربطی به شیلنگ نداره ،منم همیشه روده هام سفت کار میکنه یه جورایی هم دیگه خسته شدم

   1. با سلام یه سوال داشتم خواستم ببینم وقتی با همسرم رابطه جنسی دارم از پشت هنگام رابطه احساس دستشویی دارم دستگاه تنقیم گرفتم چون گفتن برای خالی کردن روده خوبه خواستم ببینم داروخانه شیاف گلیسرین داد گفت بعدش با دستگاه تنقیه فقط آب وارد مقعد کنید خواستم ببینم این راه خوبیه برای خالی کردن معده ممنون میشم جواب سوالمو بدین با تشکر

 4. همیشه عده ای برای عمل تنقیه ازمتخصصین موافق وعده ای مخالفن بلاخره نفهمیدیم برای افرادبواسیر دار که یبوست سدارن مفیدهست یانه

  1. ببین چون موقع تخلیه آب ممکنه فشار بیاره و بواسیر رد به بیرون هدایت کنه باید به آرامی انجام بدید

 5. بهتر است از توالت فرنگی استفاده کنید تا هنگام خارج شدن اب مدفوع به پاها نپاشد من بر اثر جراحی دیسک کمر دچار ضعف در روده شدم و قدرت اجابت مزاج شل را هم ندارم و این روش بکار میبرم

 6. با شلنگ اب توی دستشویی راحت این کار قبل از دستشویی اگر یبوست دارید انجام بدین و در اخر هم برای شستشوی بهتر انجام بدین.برای اون دسته از دوستانی که مشکل یبوست و جراحی همورویید انجام دادن واقعا عالیه.حداحقلش اینه دیگه به جراحی نیاز پیدا نمیکنین

  1. سلام مطممئن باشید مقداری از مدفوع وارد جریان آب لوله کشی میشه…حالا خود دانید‌…قابل توجه اونایی که از شیلنگ‌دستشویی استفاده میکنن

  2. دکتر وقتی مدفوع وارد شلنگ شه دوباره بر اثر فشار اب خارج میشه

 7. سلام من یبوست به دلیل بیماری اعتیاد دارم و واقعن وحشتناکه، الان یه ماهه خروجی نداشتم روده هام مثل سنگ شده. آیا این کار جواب میده؟

  1. دوست عزبز . منم همدرد شما هستم . حتما این کارو با اب ولرم یواش یواش انجام بده . نباید میذاشتی به یک ماه برسه . اعتیاد بلای خانمانسوز . مرگ تدریجی . به هر جای بدن که بگی یه آسیبی میرسونه . الاهی ریشه کن شه .

 8. سلام عزیزان خواستم درمورد کسایی که میگن یبوست شدید دارم یه مطلبی رو بگم اونایی که یبوست شدید دارن روزی حداقل حداقل ۱۲ لیوان بزرگ باید آب بخورن . و اینکه میوه و سبزیجات از وعده هاشون حذف نشه و همین طور روزی ۲ الی ۳ قاشق سبوس گندم رو باشیر مخلوط کنن و بخورن .من خودم دچار شدید ترین یبوستا بودم خدارو شکر دیگه الان بیماریم برطرف شده .انشالله که مال دوستامونم برطرف شه اگه شد یه دعاییم به ما کنین ممنون میشم.

 9. سلام
  من از چندمين سال پيش كه خدا خيرش نده يكي بهم كفت با شلنگ دستشويي اب وارد كن و يبوستت خوب ميشه منم وسواس دارم
  الان عادت كردم فقط خونه خودم .الان باردارم .😭يبوستم بدتر شده 😭 به اين كار عادت كردم نميتونم جلو خودمو بگيرم .ميترسم به جنين اسيب برسه .خواهش ميكنم جوابمو بدين

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

لطفا Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید