راهنمای خریدزیبایی

مزایا، معایب و راهنمای خرید شامپو سیلیکون

هر آنچه لازم است در مورد شامپو سیلیکون بدانید

سیلیکون یا سیلیسیم یک ماده معدنی است. این ماده ترکیبی طبیعی، تاثیرگذار و مفید بوده که عموماً برای ساخت محصولات مراقبت از مو و شامپو ها مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که به درخشش مو کمک کرده، باعث صاف و لطیف شدن موها و داشتن حس طراوت و شادابی می شود.

سیلیکون هایی که برای این کار استفاده می شوند، ترکیبی از چند نوع سیلیکون بوده که با پسوند “cone” در انتهای همه ی آن ها، شناخته می شوند. این محصولات به طور مداوم مواد اولیه محصولات مراقبت از مو بوده که حالتی لیز و لغزان به موها می دهند؛ همچنین باعث درخشندگی آن ها نیز می شوند.

مزایای شامپو سیلیکون:

استفاده از سیلیکون ها در محصولات، نکات مثبت و مزایای بسیاری دارد. این امر که سیلیکون با پر کردن منفذ موهای آسیب دیده و خشک باعث سلامت، با نشاط شدن، صاف شدن، یکنواختی موهای به هم ریخته و درخشان تر شدن آن ها می شود، واقعیتی غیر قابل انکار است. این ماده در برابر ذرات خارجی از مو محافظت کرده و با ضد آب کردن هر لایه، باعث نرمی و لطافت مو می شود. همچنین بعد از مرطوب و خیس شدن موها به خاطر پوشش ضد آبش، حالتی لغزنده و با لطافت به موها می دهد؛ که این کار باعث سشوار کشیدن و شانه زدن راحت تر موها می شود.

معایب شامپو‌ سیلیکون:

سیلیکون ها تقریباً شبیه پلاستیک هستند. از آن ها به عنوان عایقی برای آب و هوا استفاده می شود و ترکیب آن ها ترکیبی طبیعی نیست. لذا عوارض جانبی آن به موها آسیب می رساند. این درست است که سلیسیم، موهای ما را درخشنده و براق می کند؛ اما این درخشندگی، آن درخشندگی نیست که ما به دنبالش هستیم، بلکه نوعی براقیت و درخشندگی غیر واقعی است (مثل براق بودن پلاستیک). درخشندگی که مد نظر ماست، درخشندگی است که در آن لایه پوششی مو سالم بوده و موها نور را منعکس می کنند. این اتفاق تنها زمانی رخ می دهد که تا جای ممکن از موها مراقبت شده و آبرسانی به آن ها دائماً انجام شده باشد.

سیلیکون ها باعث خم شدن موها به سمت پایین، شل شدن و بی رنگ و روح شدن مو می شوند. همچنین در گذر زمان موها را بسیار فرسوده و بی رنگ و رو می کنند. این ماده از نفوذ رطوبت به مو جلوگیری کرده و با پوشاندن سطح مو مثل یک آهنربا برای کثیفی ها و دیگر عوامل بیرونی عمل می کند. پس در واقع با استفاده از این ماده، برای چند روز موهای درخشان و زیبایی خواهیم داشت؛ اما بعد از آن با تاثیرات و عوارض جانبی بیشتری مواجه خواهیم شد. این محصولات در گذر زمان باعث خشک شدن موها می شوند، زیرا روی سطح موها را پوشانده و مثل عایق آب عمل می کند. بنابراین در نتیجه ی کمبود رطوبت، موها بسیار شکننده شده و در صورت تداوم استفاده، می توانند باعث پیچش و شکستگی مو شود.

به علاوه با اضافه کردن یک لایه (یا مانع) دیگر به مو، می تواند از نفوذ و جذب مواد غذایی توسط مو جلوگیری کرده و در گذر زمان باعث تضعیف و شکنندگی مو شود.

اما چه باید کرد؟

ما به دنبال محصولاتی هستیم که باعث بهبود سلامت و ظاهر موها شوند، نه فقط موادی که یک زیبایی کوتاه مدت به موها بدهند، بلکه می خواهیم محصولات در گذر زمان علاوه بر زیبایی، بر سلامتی مو هم تاثیرات مثبتی بگذارند. بنابر قاعده کلی، سیلیکون ها بسیار آب گریز هستند، به همین خاطر به راحتی شسته نمی شوند و در نهایت حالتی سنگین و چرب به موها می دهند. ما متوجه شدیم که مصرف کنندگان این محصول بعد از اینکه چرب و سنگین بودن موها را احساس کردند، آن ها را بیش از حد می شویند که این خود می تواند باعث آسیب رساندن بیشتر به موها شود. در نتیجه این محصولات در صدد این نیستند که باعث بهبود وضعیت موهایتان در گذر زمان شوند.

به نظر ما بررسی دوباره این محصولات آب گریز کار هوشمندانه ای است. برای مثال: دایمتیکون و پلی دی متیل سیلوکسان بهترین گزینه ها برای جایگزینی سیلیکون ها است که روی مو تجمع نکرده و لایه اضافی را به وجود نمی آورند.

علاوه بر احساس سنگینی پس از اضافه شدن یک لایه روی موها،