کار و تجارت

علت خستگی و بی حالی همیشگی در محل کار چیست؟
دلیل خستگی در محل کار

خستگی و خواب آلودگی، بی حالی و افت ناگهانی انرژی در محل کار مخصوصاً در ساعات ابتدایی و انتهایی بسیار شایع است. به طوری که تقریباً همه ی افراد شاغل دائماً روی میزهایشان چرت زده و با این مشکل سر و کله می زنند. چیزی که باعث می شود بازده و راندمان کاری بسیار کاهش یابد.

اما چرا این خستگی ها تا این حد شایع بوده و همه ی افراد شاغل از آن رنج می برند؟

برادتوماس متخصص طب ورزشی به این سوال با اشاره به عادت های هیدراسیون بدن یا نوشیدن آب و آبرسانی به بدن پاسخ می دهد. دکتر توماس می گوید: 85 درصد مغز آب است. بنابراین حتی کوچکترین مقدار از دست دادن آب بدن می تواند عملکرد ذهن فرد را تغییر دهد. مطالعاتی که در این زمینه انجام شد نشان داد که تقریباً 80 درصد شاغلان آمریکایی آب کافی مصرف نمی کنند.

بنابراین در درجه ی اول توصیه شد که شاغلان باید میزان دریافت آب را متعادل کنند. در واقع هیدراسیون بدن را به حد تعادل برسانند و آن مقدار آب که بدن نیاز دارد را بنوشند. چرا که اگر بدن همیشه آب کافی و مورد نیازش را در اختیار داشته باشد و به قول معروف همیشه هیدراته باشد، آب و مواد مغذی بسیار راحتتر و موثرتر به جریان خون وارد شده و به مغز می رسند. در نتیجه عملکرد مغز بسیار تقویت می شود.

دو تا سه بطری آب در روز می تواند نیاز بدن به آب را تامین کند.

1 خستگی همیشگی در محل کار

اعتیاد به کافئین را ترک کنید.

بسیاری از افراد عادت دارند صبح ها یک فنجان قهوه بنوشند تا آنها را سرپا نگه داشته و خواب آلودگی صبح را از بین ببرد. همچنین عصرها بعد از کار نیز با یک فنجان قهوه خستگی و بی حالی یک روز کاری را از تنشان بیرون می کنند. جالب است بدانید عامل سرحالی و رفع خواب آلودگی قهوه بعد از ظهر، جدای از کافئین موجود در آن، حجم آب موجود در قهوه است که با خوردن مقدار مناسبی آب نیز می توان آن را به دست آورد. در واقع خوردن قهوه در حدود ساعت 2 تا 3 بعدازظهر به همان سیگنال هایی پاسخ می دهد که در کم آبی بدن فعال می شوند. بنابراین با خوردن حجم وسیعی از آب نیز می توان به این سیگنال ها پاسخ داده و مغز را تقویت و فعال کرد.

با این تفاسیر به راحتی می توان اعتیاد به کافئین را کنار گذاشته و خستگی و خواب آلودگی بعد از ظهر، به خصوص بعد از ناهار در محل کار را به جای کافئین با مقداری آب جبران کرد. در نتیجه با کافئین به بدن و به خصوص ساعات خواب آن لطمه نمی زنیم.

برای به دست آوردن انرژی کامل و سرحال بودن در محل کار توصیه می شود روزی 2 لیتر آب نوشیده و مصرف ویتامین B12 را افزایش دهید. این ویتامین نیز به عنوان یک تقویت کننده انرژی عمل می کند که می توان با آن به طور کامل از قهوه ی بعد از ظهر خداحافظی کرد.

هوس به خوردن شیرینی را کنترل کنید.

حتماً تجربه کرده اید که بعد از صرف ناهار هوس خوردن مواد شیرین بسیار زیاد است. جالب است بدانید که هیدراته بودن بدن و داشتن آب کافی در بدن این مشکل را نیز برطرف می کند.

کمبود آب بدن باعث می شود میزان استفاده ی عضلات از گلیکوژن بسیار بالا رود. زمانی که میزان گلیکوژن یا همان قند گلوکوز که نقشی به عنوان ذخیره ی انرژی در بدن دارد کاهش میابد، بدن به دنبال آن بوده و همین باعث می شود که اشتیاق به خوردن قند بالا رود.

از آنجایی که گلوکز منبع اصلی سوخت برای سلول ها بوده زمانی که بدن نیاز به افزایش سریع انرژی دارد، گلیکوژن تجزیه می شود تا گلوگز را در جریان خون آزاد کند و به عنوان سوخت، مورد استفاده قرار گیرد. و زمانی که بدن دسترسی به گلوکز نداشته باشد انرژی بسیار کاهش میابد.

بنابراین به جای اینکه در محل کارتان از شکلات به عنوان میان وعده استفاده کنید، آب میوه های طبیعی مصرف کرده تا هم سطح آب بدنتان متعادل باشد و هم قند طبیعی به بدنتان برسد.

2 خستگی همیشگی در محل کار

اگر بعد از کار ورزش می کنید تقویت عملکرد با آب ضروری است. استفاده ی مناسب از آب نه تنها کمک می کند بدنتان انرژی لازم را داشته و مصرف قندتان کاهش یابد بلکه عملکردتان را در هنگام فعالیت بدنی نیز افزایش می دهد. فعالیت های ورزشی مستقیماً با تنظیم آب و الکترولیتهای بدن در ارتباط است. به همین دلیل است که ورزشکاران به آب کافی احتیاج دارند تا بتوانند از حداکثر توانشان استفاده کنند.

برای اینکه بدنتان همیشه هیدراته بوده و همیشه انرژی داشته باشید تا اوج عملکرد خود را نشان دهید در کنار نوشیدن مقدار مناسب آب، مصرف ویتامین های گروه B، ویتامین C و پتاسیم را که به وفور در موز یافت می شود را فراموش نکنید.

🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
منبع
livestrong
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.