حیوانات و جانوران

چرا خون اختاپوس یا هشت پا آبی است؟


فن تریکس در شبکه های اجتماعی

fantricks-soroush-50 fantricks-instagram-50 fantricks-telegram-50 fantricks-aparat-50-png
🌟5-4-3-2-1🌟 به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

علت آبی بودن خون اختاپوس چیست؟

اختاپوس ها یا به زبان فارسی همان هشت پاها یکی از جالب ترین، عجب ترین و خارق العاده ترین موجودات روی زمین هستند که در کنار شگفت آور بودنشان بسیار پیچیده نیز می باشند. چرا که جزو موجوداتی هستند که برعکس اکثر جانداران خونی به رنگ آبی دارند. در سر و بدنشان 500 میلیون نورون توزیع شده است و این در حالی است که در مغز ما 100 بیلیون نورون وجود دارد. قدرت مغزی و فکری یک هشت پا را نمی توان به راحتی در نگاه اول مشاهده کرد. با این حال ثابت شده است که یک اختاپوس یا هشت پا قادر به برنامه ریزی، استدلال و پیش بینی مسابقات ورزشی می باشد. مثلاً با نگاهی در قدرت برنامه ریزی این حیوان، محققان کشف کرده اند که اختاپوسی در اندونزی برای ایجاد آمادگی در آب و هوای طوفانی پوست های از وسط نصف شده ی نارگیل را جمع می کند و سپس با رفتن در داخل این دو نیمه ی پوست نارگیل و بستن آن پناه می گیرد.

1 علت آبی بودن خون اختاپوس

اگر از Jean Boal که یک محقق رفتار شناس در دانشگاه Millersville است سوالاتی را درباره ی زندگی درونی اختاپوس ها بپرسید، به شما خواهد گفت که این مخلوقات زیبا و شگفت انگیز موجوداتی دارای قدرت شناخت هستند که قدرت برقراری ارتباط را نیز دارند. Boal زمانی که تلاش می کرد به اختاپوس خود در محیط آزمایشگاه یک ماهی مرکب را به عنوان غذا بدهد، اختاپوس، این موجود خارق العاده، پیامی واضح و آشکار و البته بسیار جالب و شگفت انگیز را به خانم Boal داد. اختاپوس ارتباطی چشمی با او برقرار کرده و با استفاده از یکی از پاهایش نشان داد که می خواهد ماهی مرکب را دور بیاندازد و در واقع به طور موثری به خانم Boal فهماند که ماهی مرکب باید به جای خورده شدن دور انداخته شود.

حال این سوال پیش می آید که چه چیزی باعث به وجود آمدن این قدرت و هوشمندی در این موجود دریایی می شود؟

این توانایی در خون اختاپوس قرار گرفته است. رنگدانه ای که خون اختاپوس را آبی می کند و به hemocyanin معروف است، ماده ای بوده که حیوان را قادر می سازد در دمای بسیار بالا زنده بماند. Hemocyanin پروتئینی از خون است که حاوی اتم های مس می باشد که به تعداد برابری از اتم های اکسیژن متصل است و در واقع بخشی از پلاسمای خون بی مهرگان می باشد.

هموسیانین آبی به هورمون اکسیژن در خون متصل می شود و در سراسر بدن هشت پا به منظور تامین نیاز اکسیژن در بافت ها گردش کرده و عامل مهمی در بقای این حیوان است. هشت پاها دارای سه قلب هستند و نیاز به اکسیژن بیشتری نسبت به اکثریت بی مهرگان دیگر دارند، بنابراین هموسیانین اجازه می دهد که هشت پا اکسیژن مورد نیازش را به راحتی حتی زمانی که در محیط زیست در دسترس نباشد، تامین کند. همچنین حیات آنها را در شرایطی که می تواند برای بسیاری از موجودات مرگبار باشد، از درجه حرارت پایین 28 درجه فارنهایت (منفی 1.8 درجه سانتیگراد) گرفته تا دمای سوپر تبخیر در نزدیکی دریچه های حرارتی اقیانوس، تضمین می کند.

محققان می گویند همین سازگاری ناشی از خون آبی اختاپوس هاست که باعث شده این موجودات تحت هیچ شرایطی، حتی شرایط محیطی چالش برانگیز، قادر به مهاجرت نباشند. تنها روی کف دریا می خزند و نسبتاً عمر کوتاهی دارند و در مقابل، خون پستانداران (و البته انسان) به دلیل این که هموگلوبین هایشان سرشار از آهن است قرمز می باشد.

hashie-fantricks

فقط با آموزش و یادگیری می تونیم آینده رو بسازیم.

پس اگه مطلب مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت نظرات با دوستان خودتون در میون بذارید.

hashie-fantricks-2
برچسب هادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock را غیر فعال کنید.

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود، لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید.